Alanya Gezilecek Yerler

Alanya Gezilecek Yerler

Alanya Gezilecek Yerler

Alanya Kalesi

Alaaddin önderliğinde yapılan bu muhteşem mimari eser 83 kuleye ve hem camilere, hem de lahitlere ev sahipliği yapıyor. Alanya Kalesi günümüzde açık hava müzesi olarak adlanıyor. Alanya’ya geziye geldiğinizde bu mimari eseri ve tesettür otellerin bulunduğu Alanya gezilecek yerler listesine koymayı unutmayın.

Alanya Gezilecek Yerler

Alanya Gezilecek Yerler

Damlataş Mağarası

Alanya’ya gezmeye gelenler ilk gelenlerin gözdesi olan Damlataş Mağarası, gelen ziyaretçilerini hayran bırakmaktadır. Muazzam bir doğa oluşumunun sayesinde yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmuştur. Alanya’nın nemli iklimi sonucuyla tavandan akan suların birleşerek oluşturmuş olduğu bu mağara aynı zamanda her daim 23 derece sıcaklığında olması ve nefes alma ve verme sıkıntısı yaşayan insanlara şifa getirdiğide söyleniyor.

Kızıl Kule

Alanya Limanı’nda yer alan Kızıl kule, Alaaddin Keykubat zamanında yapılan diğer bir yapıt ve düşmanın deniz üzerinden yapılacak saldırılara karşı koruma kalkanı görevi almaktadır. Sekizgen bir yapıya sahip olan bu beş katlı kule, kulenin baş ucundan aldığı güneş ile her kata yayacak şekildedir. Bu muazzam tasarım inşaat sırasında dış bölgesine yumurta sarısı kullanıldığı için ismi Kızıl Kule olarak söyleniyor.

Alanya Gezilecek Yerler

Alanya Gezilecek Yerler

Dim Mağarısı

Mekanın çevresi çınar ağaçları ve çam ormanları ile kaplanan Dim Mağarası, gelen ziyaretçilerini hayran bırakmaktadır. Her daim 18 derecelik sabit sıcaklıktadır. Gelen ziyaretçilerinin gezmesi için 360 metrelik açık alan sunulmaktadır. Alanya’ya gelen ziyaretçilerin bu tabii güzelliğe hayran kalmaktadır. Dim mağarası tarih öncesi çağda yaşayan insanlara ev sahipliği yaptığı düşünülüyor ve bu zamana kadar Türkiye’nin en güzel mağaraları sıralamasında yerini korumaktadır.

Fosforlu Mağara

Fosforlu Mağara ismini almasının nedeni gökyüzünde yayılan ışıkların çarpması ile fosforlu bir renk almasındandır. İsmini tabiatın sayesinde bu muazzam bir görüntüyü sunan mağara, hem sabahları hem de geceleri sizlere harika manzara sunmaktadır. Foaforlu Mağara’yı görmeniz için sadece deniz yoluyla gelip görebilirsiniz.

Alanya Gezilecek Yerler

Alanya Gezilecek Yerler

Alanya Atatürk Evi Müzesi

Türkiye’nin ilk sevgilisi Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, Alanya’ya geldiği zamanlar konakladığı evdir. Sahibi tarafından Kültür Bakanlığı’na lütuf edilmiş ve 1987 yılından günümüze kadar Atatürk Evi Müzesi olarak ziyaretçilerini aydınlatmaktadır.

Dim Çayı

Dim Çayı yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret edildiği yer haline gelmiştir. Alanya sıcağına hiç etkilenmemiş olacakki okadar soğuktur ve Toros Dağları’ndan döküldüğü için ziyaretçilerini hayran bırakmaktadır. Çevresinde yürüyüş yapılmasını isteyen bu ferah alan, Alanya’nın doğal harikaları arasında yer almaktadır.

Leave a Comment

Your email address will not be published. All fields are required.