Antalya Gezilecek Yerler

Antalya Gezilecek Yerler

Antalya Gezilecek Yerler

Selamun aleyküm değerli İslami Otel Rehberi okuyucuları.. Bu yazımızda eğer Antalya’da islami otellerde tattil yapmayı düşünürseniz, bu şehre geldiğiniz zaman nereleri gezebileceğinizi de göstermiş olacağız. 🙂

Antalya Gezilecek Yerler

Antalya Gezilecek Yerler

Kaleiçi

Muratpaşa İlçesi’ne gelen tatilcilerin en çok gezilen yeri olan Kaleiçi, Antalya’da gezilecek yerler listesi olursa en başta yer alır. Kaleiçi bölgesinin en iyi yanı denize açılan sokakları ve sokakları güzelleştiren Osmanlı döneminden günümüze kadar kalan evler sayesinde ortaya muazzam bir görüntü çıkmaktadır. Bu tarihi eserlerin içinde dolaşırken Suna-İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi, Hadrian Kapısı ve Yivli Minare gibi güzel kültürel alanları da gezilecek yerler listesinde barındırabilirsiniz.

Hadrian Kapısı

Bu tarihi yapıt M.Ö. 130 yılında Roma İmparatoru Hadrianus’un kenti ziyaret ettiği sırada inşa edilmiş olan Hadrian kapısı, Antalya’nın antik dönemlerini günümüze yansıtan en önemli eser olarak tanıtılıyor. Kaleiçi etrafında bulunan kapının üzerindeki heykeller zamanla kaybolsada latince yazılmış kitabesi varlığını uzun sürece korumuştur. Bir zamanlar kenti çevreleyen surların bir parçası olan yapıt’ın korint üslubundaki mermer sütunları, oyma ve kabartma tekniği ile şekil verilmiş işlemeleri ile muazzam bir görüntü vardır.

Yivli Minare

ilçedeki ilk İslam dönemi eseri olan Yivli Minare, Selçuklu Sultanı Alaeddin keykubat emri ile Bizans kiliseninin camiye çevrilmesi ile 13. yüzyılda inşa edilmiştir. Arka tarafında yer alan külliyeye de adını veren 45 metre yüksekliğindeki minarenin dışı,firuze renkli çiniler ile süslenip ortaya harika bir görüntü çıkarmıştır. İlçenin sembolu konumundaki 8 yivli yapıdaki geziniz bittikten sonra kuzeyinde bulunan ve günümüzde güzel sanatlar galerisi olarak bilinen Zincirkıran Türbesi’ni de gezilecek yerler listesine alabilirsniz.

Düden Şelalesi

İlçe merkezine 10 kilometre uzaklıktakı Düden Şelalesi,Düden Şelalesi denilen yerde yüzeye çıktıktan sonra önünüze 2 adet yol çıkıyor. Bu 2 yoldan özelikle ‘Yukarı Düden’ olarak adlandırılan bölge, zengi bitki örtüsü ve yemyeşil doğası ile çevrili huzur dolu ortamı sayesinde adeta kitaplarda anlatılan cennet’i anımsatıyor. Restoranların,kafeteryaların ve hediyelik eşyalar satan dükkanların yer aldığı şelalenin yukarı tarafı,Büyük İskender’in buradan geçerken atlarına su içirdiği anlatılan hikayeden dolayı ‘İskender Şelalesi’adıyl da anılıyor. Diğer yolu tamamlayan Aşağı Düden (Karpuzkaldıran) ise Lara yakınlarından, eşi benzeri olmayan bir manzara olarak denize dökülüyor.

Antalya Arkeoloji Müzesi

Konyaaltı’nda bulunan Antalya Arkeoloji Müzesi, ilçenin İtalyanlar tarafından işgal edildiği zamanda bölgeye gelen yabancı arkeologların tarihi eserleri yağmalamasını engellemek için Süleyman Fikri Erten liderliğinde 1922 yılındakı inşa edilmiştir.ilçenin tarihi hakkında bilgi sahibi olmak isteyen gezicileri Antalya gezilecek yerler listesine ekleyebilirler. Müzenin birbirinden farklı konseptlerle oluşturulmuş salonlarında 5 bine yakın eser sergilenmektedir. Çevredeki antik mekanlardan getirilen buluntuların incelendiği kültürel otel bünyesindeki çocuk bölümünde ise antik dönemlerden kalma oyuncaklar veriliyor.

Antalya Aquarium & Fear Trophy

Konyaaltı Plajı’nın doğusunda yer alan Antalya Aquarium & Fear Trophy,2012 yılında açılan ve ozamandan günümüze kadar Antalya’ya gelen doğa tutkunu gezicilere güzel bir anı yaşatmaktadır. 30 dönüm arazi içerisinde yer alan akvaryumun her gece kar yağdırılan Kar dünyası ve Buz Müzesi ile barındırdığı dev örümcekler, rengarenk canlılarla tropik bir macera sunan WildPark isimli mekanın 2 bölümü bulunmaktadır.Tesisin 4 şekil tema halinde ayrılmış. Tam tamına 7,5 milyon litre su hacimli akvaryumlarında ülkemiz’in denizlerinde ve tropikal sularda yaşayan bir çok canlıyı görebilir, düzenlenen aktiviteler sayesinde aktivitelere katılarak onları besleme şansınız olur.

Kurşunlu Şelalesi

1986 yılında tabiat parkı statüsünde koruma altına alınan Kurşunlu Şelalesi, orman örtüsü ile çevrilmiş 2 kilometrelik bir vadi içerisinde yer almaktadır. Antalya-Isparta yolunun 24. kilometre ötesindeki yol ayrımından 7 kilometre uzaklıkta bulunan bu güzel şelale, 18 metre yükseklikden akan 7 küçük şelaleden oluşmaktadır. Bu büyüleyici güzellikte olan bu şelalelerin oluşturduğu göletlerin etrafında restoran, kafeterya ve çocuk parkı gibi mekanlarda keyifli ve huzurlu bir zaman geçirebileceğiniz alanlarla çevrelenmiştir. Düden Şelalesi gibi bu şelalede fotoğraf makinenesi ile çekilebilecek güzel mekanlardan birisidir.

Antalya Hayvanat Bahçesi

Toplam 100 türden 856 canlıyı barındıran Antalya Hayvanat Bahçesi, normalden biraz farklı konsepte olan hayvanat bahçesi Kepezaltı Piknik ve Rekreasyon alanı içerisinde faaliyet göstermekte. Hayvanat bahçesine özellikle çocuklu ailelerin yoğun ilgi göstermektedir. Parkın temeli belediye tarafından rekreasyon alanı ile birlik 1989 yılında temel atılmış. Doğal su ve yapay su kaynakları ile görünümü harikalaştıran hayvanat bahçesi, piknik yapabileceğiniz alanın da dahil olduğu 400 dönümlük arazi sayesinde ülkemizin en büyükleriden biri olarak anılmaktadır.

Karaalioğlu Parkı

Karaalioğlu Parkı ise mutlaka ziyaret edilmesi gerekilen ve Antalya gezilecek yerler listesinde yer alması gereken bir yerdir. Falezler üzerine kurulduğu için kurulduğu için ziyaretçilerine muazzam bir Akdeniz manzarası sunan Karaalioğlu Parkı, Vali Haşim İşcan önderliğinde 1940 yılında kurulmuştur. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından kullanılan binanın önündeki 7000 metrekarelik alanı kaplamakta olan park,adını arazinin bir kısmına sahip olan Karaalioğlun dan almaktadır. Yerel halkın ‘mirador’ olarak adlandırdığı 3 seyir terasını bağlayan yürüyüş yollarının çevresi yaz ikliminde yetişen rengarek çiçekler ve ağaçlık alanlarla doğal güzellikte süslenmiş. Burada keyifli ve huzur dolu bir yürüyüş yapmak isterseniz akşam manzarası ile güzel vakit geçirebilirsiniz.

Antalya Aqualand Dolphinland

İlçede faaliyet gösteren bir diğer temetik eğlence merkezi olan Antalya Aqualand Dolphinland, farklı tasarımlara sahip havuzlaru ile dikkat çekmekte. Havuzlarda sevimli deniz canlıları ile eğlenmenize bakın. Güzel ortamı ile her yaştan tatilciyi kendisine ilgi çeken su parkının sevimli deniz canlılarına ayrılmış bölümünün daimi konuklarını yunuslar, beyaz balinalar ve foklar oluşturuyor. Su parkına çarşamba veya cumartesi günleri öğle saatlerinde gidebilirsiniz, düzenenlenen yunus gösterilini izleme şansını bulabilirsiniz.

Murat Paşa Cami

Murat Paşa Cami aynı adlı kentin sınırları içerisinde bulunmaktadır. 1570 yılında Karaman Beyi Murat Paşa tarafından inşa edilmiştir. Uzun bir süre zarfında Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinden yola çıkarak Kuyucu Murat Paşa’nın yaptırdığı düşünülen dini yapıt, bir Osmanlı dönemi esei olmasına rağmen Selçuklu kaligrafi sanatının izlerini taşıtmaktadır. Bu çeşitlilik sayesinde mimarı açıdan da zengin bir görünüm sergileyen tarihi yapıt, ziyaretinde cemaat yerinin arka tarafına doğru ilginizi yoğunlaştırırsanız, Roma döneminden kalma korint stilli sütunları görebilirsiniz.

Konyaaltı Plajı

Lara ile birlikte ilçenin merkezinde denize girebileceğiniz iki popüler alandan biri olan Konyaaltı Plajı, Falezler’den Antalya Limanı’na kadar uzanan 7 kilometrekarelik sahil kesimini kaplamaktadır. Bu uzun sahil kesiminin 4,5 kilometrelik kısmı sahil olarak yerel halkın ve tatilcilerin denize girebilecekleri şekilde düzenlenmiştir. Doyasıya deniz keyfi çıkarabileceğiniz ‘Mavi Bayrak’ ödüllü plajın çevresinde restoran ve oteller bulunmaktadır. Sahil ayrıca antik devirlerde Termessoslular’ın kurduğu liman kenti Olbia’nın kalıntılarını da görebilirsiniz.

Minicity

Antalya Gezilecek Yerler listesinin bir diğer önemli noktası Minicity. İlçede her yaştan bireye hitap eden bir diğer mekan ise Minicity. Baktığımızda İstanbul’daki Miniatürk’ün benzeri olan tematik parkta, Anadolu’da inşa edilmiş medeniyetlerin eseri olan ve cumhuriyet zamanında kurulmuş birçok yapının aslına benzer olarak tasarlanmış minyatürlerini burada görebilirsiniz.Eğlenerek ve kültürel birikimlerimizin artmasını sağlayan bu mekan,Konyaaltı’nda faaliyet göstermektedir.

Phaselis Antik Kenti

Antalya’nın kemer ilçesinde bulunan Phaselis Antik Kenti,M.Ö.7. yüzyılda kurulmuştur. Uzun süre Likya’nın doğu kıyısında yer alan limanı, Roma İmparatorluğu’nun zamanında da bu özelliğini korumuştur. Antalya’nın en güzel plajlarından birini bandıran yerleşimin ortasında bulunan heybetli bir cadde yer almaktadır.

Aspendos Antik Tiyatro

Antalya’nın Serik İlçesi’ne bağlı Belkıs Köyü sınırları içinde bulunan Aspendos Antik Tiyatro, Romalılar tarafından M.S. 2. yüzyılda inşa edilmiştir. Tarihi yapıt, heybetli görünümü ve günümüzde ev sahipliği yaptığı kültürel organizasyonlar nedeni ile gezicilerin Antlaya gezilecek yerler listesinde çoğunlukla yer almaktadır. Muhteşem akustik özelliklerini günümüze kadar taşıyıp korumayı başarmış antik tiyatro rehberli bir gezide yer alırsanız, hikayesini dinlemek hoşunuza gidecektir.

Termessos Antik Kenti

Antalya şehrinin 30 kilometre kadar kuzeybatısında bulunan Termessos Antik Kenti, deniz seviyesinden tam tamına 1.150 metre yükseklikteki konumu sayesinde hem geçmişte düşman saldırılarından hem de günümüzde modern insanın yaşattığı olumsuz etkilerden kendisini başarı ile korumuş. Güllük Dağı’nın kuzeybatısında, Anadolu’nun en eski halklarından Luviler’in soyudan gelen Solymler tarafından inşa edilen kentin son yerleşimcileri Romalılar olmuş. Antik kentte pek çok önemli yapısı ve detayları anlaşılabilecek kadar iyi durumdadır.

Eğer Antalya’yı çok beğendim tesettür oteller önerisine ihtiyacım var diyorsanız buraya tıklayarak hem bütçenize hem de isteğinize göre islami oteller bulabilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. All fields are required.