fethiye gezilecek yerler

Fethiye Gezilecek Yerler

Fethiye Gezilecek Yerler

Fethiye Gezilecek Yerler

Fethiye Gezilecek Yerler

Ölüdeniz

Fethiye’nin gözdesi olan ve burada birçok tesettür oteller barındıran Ölüdeniz Fethiye’ye toplam 12 kilometre uzaklıktadır. Mavi ve yeşilin doruklarında Ölüdeniz, yerli ve yabancı turistleri daha çok mutlu olması için tarihi eserlerin arasında tatil yaşatmaktadır. Beyaz renkli kumsalıyla dikkat çeken ve ünlü plajında tüm yılın stresini atabilirsiniz. Ölüdeniz’in en çok dikkat edilen özelliği ise suyu dipten fışkıran kaynaklar ile gel git yapması sayesinde her yıl deniz suyu tertemizdir. Tatilinizi renklendirmek için Babadağ’a çıkıp yamaç paraşütü ile yukarıdan doğanın tüm güzelliklerini görebilir ve böyle bir anı fotoğraf ile ölümsüzleştire bilirsiniz.

Kayaköy

Kayaköy, M.Ö.3 binlerden günümüze kadar özelliğini korumuş. Fethiye‘nin merkezine 8 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Likya uygarlığı’na ait Karmylassos Antik Kenti üstüne inşa edilmiş kentte çoğunlukla 19. yüzyıldan kalma taş yapı eserleri bulunmakta. Günümüzde hayalet şehir olarak adlandırılsada doğa yürüyüşü ve tarihi eserleri sevenler için muazzam bir manzara sunmakta.

Saklı Kent

Eşen Çayı’nın bir yolu olan Karaçay üstünde bulunan kanyon, sıcak yaz günlerinde misafirlerini soğuk suyu ile kurtarıp doğası ile de hayran bırakmaktadır. Xsantos Antik Kenti yakınlarındaki Saklıkent Kanyonu’na Fethiye merkezden gelen dolmuşları kullanarak arama derdi yaşamadan kolay birşekilde gelebilirsiniz. Uzunluğu 18 kilometre, yüksekliği 200 metre olan milli park statüsündeki coğrafi yerin en küçük alan genişliği 2 metreye kadar düşmekte. Kanyonda trekking, rafting ve safari gibi eğlence ve macerasını yaşayabilirsiniz.

Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisine gelmek içim Ölüdeniz’den teknekleri kullanarak buraya gelebilirsiniz. Kelebekler Vadisi ismini 80’den fazla kelebek türüne ev sahipliği yaptığı için almaktadır. Kanyon duvarların yerden yüksekliği 350-400 metreye ulaşmaktadır. Endemik arazi, sesiz ve huzurlu ortamı ve tırmanış rotaları yer alan vadide çadır veya ağaç evlerde gündüzleyebilirsiniz.

Çalış Plajı

Sakin ve huzurlu ortamı sayesinde gezilecek yerler listesinde yer alan Çalış Plajı, Fethiye kent merkezine 10 dakikalık sürüş mesafesindedir. İsterseniz sahile tekne aracı ile gelebilirsiniz. Caretta Caretta cinsi kaplumbağaların yumurtalırını bıraktığı 17 plajdan sadece biri olan Çalış plajı, su aktiviteleri olarak da önünüze bir çok su aktivitesi sunmaktadır. GÜn batımında sizlere muazzam bir manzara sunan alanın Çevresinde restoran, bar ve kalacağınız bir otel

Kabak Koyu

Mavi ve yeşilin doruklarında olan Kabak koyu’na gitmek için dik yamaçlardan yürüyerek yada arazi araçları ile ulaşabilirsiniz. 1987 yılına kadar ayak basılmayan Kabak koyu buzul çağından ektilenmemesi sayesinde yapısı hiç bozulmayan koyun yakınlarındaki antik Likya Yolu’nda doğa yürüyüşü yaparak binlerce yıl önceden kalan Likya mezarlığını gezebilirsiniz. Kabak koyu’nda yüzlerce kelebek ve kuş türüne ev sahipliği yapan Aladere Şelalesi’ni görebilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. All fields are required.